SALA MIKROSKOPOWA 

Mikroskop stereoskopowy


Tutaj można samodzielnie ustawić wybrany okaz pod mikroskop i  obejrzeć go w dużym powiększeniu. Pamiętajmy, że większość  minerałów tworzy kryształy małe, często niewidoczne ,,gołym" okiem. Dzięki mikroskopowi stereoskopowemu znika ta bariera. Ponadto część minerałów tworzy kryształy o pokroju igiełkowym lub promienistym, które również najlepiej obserwować pod mikroskopem. Mikroskop pozwala osiągnąć powiększenie rzędu 100 razy. Na przygotowanej tacy znajdują się wyselekcjonowane 

minerały, które można podmieniać i oglądać pod mikroskopem.


Mikroskop polaryzacyjny


Umożliwia on badanie składu mineralogicznego skał, to bardzo ważne narzędzie w pracy petrografów i mineralogów. To zupełnie inny świat barw minerałów niż ten który znamy przy obserwacjach w świetle słonecznym (niespolaryzowanym). Wszystko dzięki właściwością światła spolaryzowanego. Mikroskop polaryzacyjny skonstruowany został przez Williama Fox Talbota około 1834 roku, jednak do badań skał zastosował go dopiero   Henry Sorby około roku 1849. Około 1828 roku William Nicol zbudował polaryzator stosując do tego szpat islandzki, czyli odmianę kalcytu 

charakteryzującego się przezroczystością. Po odpowiednim oszlifowaniu

romboedru uzyskując nowe odpowiednie kąty między ścianami, a

następnie po przecięciu kryształu i sklejeniu go przy pomocy balsamu

kanadyjskiego, Nicol doprowadził do sytuacji gdy przechodzący promień

świetlny (mający dwie składowe - promień zwyczajny i promień

nadzwyczajny) uzyskuje polaryzacje wskutek absorpcji promienia

zwyczajnego na ściankach polaryzatora. Od nazwiska twórcy pochodzi

nazwa polaryzator Nicola czy też nicol.



PROJEKCJA MULTIMEDIALNA

Punktem początkowym zwiedzania Muzeum  Minerałów w Bielsku-Białej jest wyświetlenie filmu  dotyczącego zbierania i obróbki minerałów i skał. Jest to  25 minutowa prezentacja-film, podczas której synchronicznie podświetlane są okazy minerałów o  których w danym momencie jest mowa. To rozwiązanie  ułatwia utrwalanie najważniejszych nazw, a także ożywia  zwiedzanie i wprowadza do świata minerałów. 

Film jest naszego autorstwa, w którym staraliśmy się  zawrzeć ciekawe wątki podczas wypraw geologicznych  przy jednoczesnym wysokim poziomem merytorycznym  informacji. Film nakręciliśmy podczas własnych wypraw 

w poszukiwaniu minerałów w Sudetach w roku 2016.

To pełnowartościowa dawka wiedzy - według naszego  uznania taka która nikogo nie zmęczy, a osoby które  znają temat lepiej zaciekawi formą. 

Po zakończeniu pokazu następuje czas na oglądanie  wszystkich okazów na wystawie. 


Dostępne są transkrypcję naszego pokazu w językach: angielskim oraz rosyjskim.


ZBIORY

W Muzeum Minerałów możecie Państwo podziwiać ponad 550 rodzajów minerałów (800 okazów) z całego świata. Jest to obecnie prawdopodobnie największa prywatna wystawa pod względem ilości rodzajów minerałów w Polsce. W Muzeum znajduję się kolekcja dydaktyczna - każdy okaz jest szczegółowo opisany (nazwa, wzór chemiczny,miejsce występowania).

Kolekcja zgromadzona jest w dwóch salach - sali głównej, gdzie znajdują się większe okazy oraz sali mikroskopowej. W sali mikroskopowej zebrane są okazy, które można obejrzeć pod mikroskopem. Tam też znajdują się minerały występujące rzadko.

Obecnie część okazów z kolekcji wystawiona jest w Instytucie Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.


 

BIELSKO-BIAŁA:

Muzeum minerałów

i sklep

ul. Komorowicka 3

tel. 667 219 667

Sklep z minerałami przy Kopalni Srebra

ul. Szczęść Boże 81

tel. 606 209 840

 

TARNOWSKIE GÓRY:

Media Społecznościowe